יוגה: חמש דרכים לפתח מודעות

יוגה: חמש דרכים לפתח מודעות

תרגול יוגה בבסיסו הנו תרגול של מודעות. האפשרות שלך ושלי לחיות את חיינו בצורה יותר מודעת ונוכחת. ומה הכוונה ? רוב הזמן אנו נעים מנקודה A  לנקודה B  ללא תשומת לב. לדוגמא, נוהגים מהמשרד בחזרה הביתה ובחניה מתפלאים שהגענו, או מתקשרים לאדם וכששומעים את ה"הלו?" חולפת מחשבה בראשינו "רגע, למי התקשרנו?". במקרים כאלה אפשר להגיד שדעתנו הייתה מוסחת, אבל מה קורה כשאנו נקלעים לוויכוח סוער עם אהוב או אהובת ליבינו וממש מעט אחרי הפיק של הריב שואלים את עצמנו "איך הגענו למצב הזה??", שוב מבלי משים פעלנו.

וכך, אנו ממשיכים לעבור מנקודה לנקודה בחיינו, לרוב על "טייס אוטומטי", כשהמניעים ('הדלק') לפעולות שאנו עושים לא גלויים בפנינו. בעזרת תרגול יוגה, בכל תחומיי חיינו, נוכל לנוע מנקודה לנקודה בתשומת לב וכוונה, והמניעים לפעולה יהיו חשופים וניתנים לבחירה. בשלב הזה חשוב שתשאלו את עצמיכם "מה היא בחירה עבורי?", ואשתף אתכם שמנקודת מבטי –בחירה- הינה החופש להחליט ולקחת אחריות על חוויות חיי, ובכך להטיב עימם.

נעצור לרגע, ולפני שנמשיך לקרוא נתעכב על מילת המפתח והיא 'התמדה'. מצרפת טקסט קצר להשראה:

,It is not the number of hours in Meditation"

,the type of Ratio in Prāṇāyāma

,the number of times you turn the Mālā

"it is the intensity of the attempt

 TKV Desikachar on Yoga Sūtra Chapter One verse 22

וכך, כשנחליט להתמיד בתרגול, או לפחות באחת מדרכים אלו, ארבעת הדרכים הנוספות ישתלבו בחיינו אף הן. הנה 5 דרכים שונות לפתח מודעות, על המזרן ומחוץ לו :

1. הדרך הראשונה אותה נבחן היא דרך תרגול פיזי של יוגה, הלוא הן תנוחות היוגה או 'אסאנות' בלשון הסנסקריט (שפת כתבי היוגה). דרך זו מופיעה כראשונה לא כי היא החשובה ביותר אלא כי היא המוכרת ביותר בעולמינו המערבי. כל חיפוש של המילה 'יוגה' באינסטגרם יוביל לתמונות או סרטונים בהם  אנשים מבצעים תנוחות של ישיבה, עמידה, עמידת ראש, עמידת ידיים, עמידת כתפיים 🙂 ועוד. חשוב להבין כי יוגה היא לא רק תנוחות מסובכות שמצטלמות יפה אלא כל תנועה שנעשית בליווי עם נשימה ונוכחות. כדי להתחיל לתרגל את האסאנות נדרשת טיפת מוטיבציה וכוח רצון ומשם -גשו לסטודיו הקרוב לביתכם והחלו בתרגול. כבר רשמתי שמילת המפתח הינה 'התמדה' ולאחר שתתמידו בתרגול קבוצתי או פרטי בליווי מורה, תוכלו להמשיך גם לתרגול אסאנות עצמי, הנה קישור לפוסט קודם שכתבתי בתקווה שיעודד אתכם בתרגול אסאנות באופן עצמאי! נתעכב לעוד משפט או שניים על מה נרוויח מתרגול האסאנות : גמישות, חיזוק, שיווי משקל וקואורדינציה, הפחתת כולסטרול ולחץ דם, שמירה על המוח שלנו מפני 'הצטמקות' כשאנו מתבגרים, ובעיקר על החלק השמאלי של המוח שאחראי על רגשות חיוביים ומערכת הרגיעה. כל אלה יטיבו עם חייכם בפן הפיזי והמנטאלי כשהיתרון הנוכח ביותר יהיה פיתוח מודעות ויכולת הבחירה.

2. לתרגול הפיזי נצרף פן נוסף והוא תרגול נשימה, או בסנסקריט 'פראניאמה'. המילה 'פראנה' הינה נשימה ו'יאמה' פירושה "להאריך", כך שתרגול פיזי זה מטרתו להאריך את הנשימה ולשלוט בה. היוגה מתייחסת לנשימה כגשר אל המחשבה. כשהנשימה ארוכה המחשבה נינוחה. דרך זו מופיעה כאן לאחר תרגול האסאנות מכיוון שמבחינת המסורת היוגית, וכפי שמצוין בכתבי פטנג'לי, תרגול התנוחות מחזק ומגמיש את הגוף ומכין אותו לישיבה נינוחה לשם פראניאמה. קיימים תרגילי נשימה רבים, חלקם פשוטים וחלקם מורכבים. ואם אתם שואלים: מאיפה מתחילים ? שבו בישיבה נוחה ומצאו את הנשימה שלכם, ספירה יכולה להיות דרך טובה להתחיל ולהכיר את איכות הנשימה שלנו: האורך שלה, הקצב והעומק שלה. נסו להפנות קשב אל חלקיה השונים של הנשימה: שאיפה, נשיפה והעצירות הקלות והטבעיות של ההחלפות בניהן. שבו בנחת וסיפרו את משך השאיפה ומשך הנשיפה, ובכל כמה ימים נסו לייצר אורך חדש לנשימה. בהמשך ובהדרגה נסו ליצור מרווחים ארוכים יותר בין שאיפה לנשיפה, ולהפך, כשעצירות הנשימה הטבעיות יהפכו אט- אט ל"קומבקות" (החזקות נשימה) נשלטות, באמצעותן נוכל לאוורר את המחשבה ולחיות מתוך בחירה. שימו לב כי חשוב ביותר לא להכריח את הנשימה לעצירה אגרסיבית, או נשיפה ארוכה שבסופה לקיחת אויר פנימה היא בלתי- נשלטת. תרגול מודעות מגיע ממקום נינוח ולא מכפייה. לאינפורמציה נוספת לגביי תרגילי נשימה בפרט, ויוגה בכלל, אני מאד ממליצה על הספר הבא.

3. דרך נוספת בה ניתן לצעוד את תרגול המודעות היא מדיטציה, בצורה הקלאסית שלה, בישיבה שקטה. אנשים רבים שואלים כיצד מתרגלים מדיטציה? ונוטים לחשוב כי מדיטציה פירושה 'לא- לחשוב'. ולפני שנעבור לפרקטיקה של המדיטציה, נכיר מושג חשוב שנקרא ה'מיינד', או בעברית ה'הכרה'. בפילוסופיה היוגית ה'מיינד' הוא כמו 'מיכל' ובו יושבות המחשבות שלנו ובאמצעותו אנו חווים את המציאות. המיינד אינו נינוח ובעיקר תזזיתי, נסו לחשוב עליו כצפרדע קרקרנית וקופצנית. בנוסף, ה'מיינד' שלנו עסוק בגירויים מבחוץ ומוזן בעיקר מהחושים שלנו. לרוב, כבני אדם, אנו מזדהים עם ה'מיינד' שלנו. אנו בטוחים ש'המחשבות שלנו' הם 'אנחנו'. המחשבות שנעות הלוך ושוב ב'מיכל ההכרה' נתפסות בעינינו כמציאות מוחלטת ובכך, על פי הפילוסופיה, גורמות לסבל רב בחיינו. כשנדע לא להזדהות עם המציאות כפי ש'המיינד' חווה אותה, נחייה חיים עם הרבה פחות סבל. תרגול של 'מודעות' יאפשר פחות הזדהות עם המחשבות ויותר חופש בחירה, ובכך יפחית את הסבל שנגרם על ידי המיינד התזזיתי. נחזור לפרקטיקה ולרגע נתיישב בפינה שקטה על כיסא כרית או על הרצפה. כשהתמקמנו ואנו חשים בנוח ניקח כמה נשימות דרך האף, נשימה רכה ונינוחה. לאחר כמה רגעים בהם חשנו את הנשימה ואת חלקיה השונים, או שאולי התמסרנו לתחושות השונות לאורך הגוף העולות מתוך הישיבה, נבחין במחשבות העולות ונתבונן בהן. אפשר לדמיין שהמחשבות שלנו הן כמו עננים לבנים בשמיים בהירים, ובאם ניקח כמה רגעים להביט מעלה העננים אט- אט יתפזרו ויחלפו, ואחריהם תופיע קבוצת עננים נוספת וכן- הלאה. כך גם מחשבותינו, נעות הלוך ושוב בתוך ה'מיינד' ואנו כמו מתבוננים בהן מרחוק,  נאפשר להן פשוט להיות, לחלוף ולהתפזר עד לתורן של שטף המחשבות הבא וכך הלאה. תרגול שכזה הוא אינו פשוט ויש כאן צורך בהתמדה מרובה. אפשר להתחיל בתרגול של כמה דקות ביום ועם ההתמדה לעלות במספר הדק' בישיבה. זהו תרגול המדיטציה בצורתו הקלאסית ויתרונותיו רבים : שיפור הזיכרון והריכוז, שיפור מצב הרוח והחוסן הפנימי, עמידות במצבי לחץ ועוד. חשוב לציין ששני הסעיפים הקודמים לסעיף זה, אסאנות ופראניאמה, מכינים את הגוף לישיבה זו. ובמידה ולכם היא לא מתאימה נתקדם לטכניקת המודעות הבאה :

4. מדיטציה בתנועה היא האפשרות לחוות 'מודעות' בתוך חיי היום- יום, בפעילות כמו ריצה או הליכה, אכילה או בישול וכל פעילות אחרת בה אנו יכולים להתנתק מהפרעות חיצוניות ולהיות בתוך העשייה. ניקח לדוגמא פעילות כמו הליכה, הדרך בה אנו יכולים להפוך ליותר נוכחים בזמן הליכה היא באמצעות הסבת תשומת הלב: נבחין כיצד צעדינו מונחים על הקרקע, נבחין בקול של כפות רגלינו פוגשות את הקרקע, בדרך בה אנו נושמים ובדופק הלב, נבחין במגע של הרוח נחה על עורנו בזמן הצעידה, בשרירים שמתכווצים בזמן ההליכה ובאלו שמרפים. מודעות בזמן ההליכה לא חייבת לארוך כל משך ההליכה, אפשר להקדיש 5 דקות מתוכה לנוכחות. ככל שנתרגל ונתמיד בעשייה מודעת נוכל לבחור את השביל עליו אנו צועדים. כך נוכל להפוך את תהליכי המחשבה למודעים יותר, ובכך לבריאים יותר. טכניקה זו ועוד כאלה דומות תוכלו למצוא תחת המושג שנקרא "מיינדפולנס", אשר מגיע מבודהיזם ומשלב בתוכו תפיסות מערביות. יתרונות העשייה המודעת או מדיטציה בתנועה, הינן רבות : רוגע ושלווה, קלילות ואופטימיות והזדמנות ליצירת שינוים חיובים בחיינו. בנוסף, מחקרים מראים שככל שנכיר יותר את גופינו, את הדרך בה הוא עובד ומרגיש, נוכל לפתח יותר חמלה ואמפתיה כלפיי עצמינו וכלפיי אחרים. חמלה הינה התרגול החמישי :

5. ככל שאנו מפתחים יותר מודעות ונוכחות לרגע נתון, איכויות של חמלה ואמפתיה בהדרגה יופיעו בתוכנו. אך גם תרגול חמלה בדרכים שונות עשוי להקנות לנו יותר מודעות ונוכחות, כך שהדבר עובד לשני הכיוונים. תרגול חמלה מגיע אלינו מן הבודהיזם, כשלפיו הגדרת חמלה היא "הרצון שאחרים לא יסבלו", וכך חמלה אינה רק רגש אלא גם מחשבה רציונלית. במדע המערבי כבר נוכחו לגלות כי על פעולות של חמלה, אדיבות או נתינה המוח מעניק לנו 'פרס': תחושת סיפוק, הערכה עצמית, הפחתת מתח ושיפור במערכות הלב, החיסון והעצבים. בכך לפני שאנו מטיבים עם האחר, אנו קודם כל מטיבים עם עצמינו. תרגול חמלה ניתן לעשות בדרך הפשוטה ביותר והיא עזרה לזולת. החלו לחפש בחיי היום- יום הזדמנויות לתחושת הזדהות וחמלה אל מול האחר, בין אם זה לברך בבוקר טוב את השומר בבניין המשרד שלכם או להישיר מבט ולחייך למתדלק שמשרת אתכם. בתחילה יכול להיות שזה ירגיש מוזר או לא- טבעי, יכול להיות שיעלו בתוככם 'התנגדויות' כמו "יחשבו שאני מוזר", "מי הוא? הוא בכלל לא מסתכל עלי" ועוד, אלה הן מחשבות שיסיתו אתכם מהדרך וזה לגמרי טבעי, זהו את ההתנגדויות ויחד איתן התמידו בתרגול. ככל שתפקחו את עיניכם יותר להזדמנויות בהם תוכלו להיות אדיבים, אמפתיים ומלאי הזדהות אל מול האחר, מציאות חייכם תשתנה. קיימים תרגולי מדיטציה שונים של חמלה, אחד מהם ולדעתי המוצלח ביותר נקרא 'טונגלן' ובו תוכלו להשתמש במהלך מדיטציה בישיבה שקטה, אך לא רק, גם במדיטציה בתנועה. 'הטונגלן' הינו תרגול בודהיסטי שמטרתו להעיר את החמלה המצויה בלב כולנו, ואפשר לתרגלו באמצעות הנשימה. איך מתחילים? כשאתם יושבים בישיבה שקטה עלו בעיניי רוחכם אדם קרוב או רחוק שמצוי בכאב או בסבל. בזמן השאיפה, נשאף פנימה את המשאלה לקחת מאותו אדם את הסבל והכאב שלו, ובזמן נשיפה נשלח לאדם שמחה, אושר וטוב, או כל מה שיכול להפיג את כאבו. את הטונגלן ניתן לתרגל בכל רגע וזמן, לדוגמא אם אתם הולכים בחוץ ורואים מישהו כואב- חסר בית, קשישה חולה או כלב נטוש, באותו רגע תוכלו לנשום את כאבם ולשלוח אליהם הקלה, אהבה, נחמה. דמיינו זאת בעייני רוחכם והשתמשו בנשימה. סביר שיעלו התנגדויות, סביר שיהיו מחשבות שיסיתו מהדרך, השתמשו במחשבות אלה ונשמו גם אליהן, ובכך תנשמו 'טונגלן' גם אל עצמכם- תשאפו את סבלכם החוצה, ונשפו פנימה אהבה עצמית, חמלה עצמית ושלום. השתמשו בכאבכם האישי על מנת לחמול את עצמכם ואת כל שאר היצורים החיים.

בסוף המאמר תוכלו למצוא קישורים לתוכן מעורר השראה, שיוכל לתמוך בהכנסת מודעות אל חייכם, מוזמנים ללחוץ, וגם לשתף אותי במחשבות שלכם מקריאת המאמר. תודה על שהייתם ברגע וקראתם אותי, ועכשיו ניגש לתרגל מודעות.

מקורות וסרטונים להשראה :

https://www.youtube.com/channel/UC4RrbXMzMMrxVkR9PkqxSxw

https://www.facebook.com/muda.center/

https://my.happify.com/hd/practice-mindfulness-zero-extra-time-in-your-day/

https://www.eol.co.il/articles/918

https://ed.ted.com/featured/TD8y3Rwg

Yoga for Beginners: Apps and YouTube Channels

 

https://www.facebook.com/lovethelawofattraction/videos/1372061939580608/

The Four Layers of Consciousness

 

https://www.facebook.com/boureu/videos/1800924789936874/

 

 

הצטרפו לרשימת התפוצה

הרשמו לקבלת עדכונים מעניינים לתיבת הדואר הנכנס שלך