להיות יוגי: מהפוטנציאל אל הפועל

להיות יוגי: מהפוטנציאל אל הפועל

בשנים האחרונות היוגה בכל מקום- החל משיעור במקום העבודה ועד לשיעור און ליין שרץ ב'פיד' או קבוצות יוגה בזווית העין בזמן ריצה בפארק. ובעצם היוגה היא פעילות שמאפשרת תנועה, נשימה ונוכחות ואפשר לתרגל אותה בכל מקום וזמן.

לקראת יום היוגה הבינלאומי, שמתקיים כמידי שנה בעשרים ואחד לחודש יוני, נכתב הפוסט הבא שמוקדש לכל מי שיכול לנשום, מכיוון שגם הוא יכול להתחיל ולתרגל יוגה. הניחו את התירוצים בצד וקראו בערנות על הפוטנציאל היוגי הטמון בכולנו :

#1 "לא גמיש? מעולה!" זה לגמרי ברור שלהיות לא גמיש בחדר שבו כולם נראים גמישים עלול להרתיע מפני הצטרפות לשיעור. בעידן הוויזואלי אנו מוצפים בתמונות וסרטונים של מתרגלי יוגה מנוסים בכל מיני תנוחות מתקדמות, וכך נוצרה ההנחה השגויה שכשאנחנו עושים יוגה אנחנו צריכים להראות ממש כמו בספר. היופי ביוגה הוא שהיא מתאימה עצמה למתרגל, ולא להפך. השתמש במה שיש לך, עבוד עם נשימה כדי להרפות מתיחה והתקדם לאט ובבטחה אל עבר גמישות בריאה. אסאנות (תנוחות יוגה) רבות עובדות על הארכה ומתיחה של שרירים ועל כן יתרמו לאדם שחסרה לו גמישות פיזית. ובהיבט המנטאלי, תרגול יוגה קבוע מטפח קשרים עצביים במוח ומעודד גמישות מחשבתית, כך שעם קצת התמדה בתרגול תוכלו למצוא לכל אתגר בחייכם פתרון חדש ויצירתי.

#2 "יש לי מעט מידי זמן!" התירוץ הכי נפוץ שמונע מאנשים להתאמן, וזה על פי נתונים של משרד הבריאות בסקר שנערך על פעילות גופנית. ובכל זאת, אם תלחצו כאן תמצאו ש- 12 דקות ביום של תרגול יוגה יכולות ליצור שינויים חיובים, פיזיים ומנטליים. בנוסף, מחקר שפורסם לאחרונה מצא שגם פעם אחת בשבוע בלבד! יכולה לתרום לבריאות כללית ולהפחית סיכוי למחלות שונות, ומעבר לכך, יצירת שגרה שבועית קבועה היא צעד קטן לשינוי משמעותי. בכל זאת, הודו לא נבנתה ביום אחד 😉 .

#3 "זה נורא איטי!" מתוך ההרגל לחיים בקצב מסחרר נוצר מצב בו איננו יכולים או יודעים איך לעצור ולקחת נשימה, זו אינה אשמתנו אלא מציאות שאליה חונכנו והורגלנו. ומכאן, בכל פעם כשיש לנו הזדמנות להאט, לרוב תיווצר התנגדות מנטאלית שתמנע מאתנו להתבונן פנימה ולפתח מערכת יחסים אינטימית וקרובה עם – עצמנו! עצה שלי: נועו אל עבר אזורים חדשים וגילוים אישיים, ללא פחד עם המון תקוה בלב ודעו שתנועה תמיד מובילה לרצון לעוד תנועה, וכך גם חקירה והתבוננות. מה שהיה פעם האזור הלא מוכר והמפחיד יהפוך לבית ועוצמה פנימית. ולכל מי שעדיין לא השתכנע, ישנם שלל סגנונות של תרגול יוגה מ- אשטנגה (סגנון דינאמי המשלב תנועה רציפה, לתזזיתיים), דרך ויניאסה (סגנון דינאמי זורם ורך, לנינוחים) ועד איינגר (סגנון מדויק לאוהבי הטכניקה) ויש עוד ועוד. על כן, מצאו מורה וסגנון שיובילו אתכם בבטחה מעבר ל'קומפורט זון'.

#4 "אין לי תקציב ליוגה החודש", מובן לגמרי! הוצאה שיכולה להגיע לכמה מאות שקלים בחודש בסטודיו נחשב. אך בזכות הפופולריות שזוכה לה היוגה בשנים האחרונות אפשר למצוא אותה גם במקום העבודה ובכל מכון כושר סטנדרטי. סריקה קלילה בפארק ליד הבית בוודאי תעזור לכם לאתר מורה שמעביר שיעור בשקיעה בעלות נמוכה וגם שיעורי "תשלום בדאנה" (נתינה לפי יכולת או רוחב לב) נעשו נפוצים וזמינים. לאלה מכם שרוצים לחסוך לגמרי מהוצאה שכזו, שיעורי און ליין לכל הרמות שוטפים את הרשת, מצאו לכם מורה וירטואלי וגשו לתרגול. מזרן יוגה אין לכם? הנה עובדה מעניינת- מזרני יוגה התחילו לייצר ולמכור לא לפני 1990, לפני כן התרגול היה נעשה על דשא, שטיח או מגבת. ויותר מזה, מורים ותיקים ורבים טוענים שמזרן יוגה מפריע לתרגול ומסיח את דעת המתרגל. כך שאין צורך להתחיל ברכישה או בהוצאה כספית מיותרת, התחילו בהתמדה ונחישות ונועו בצנעה אל עבר תרגול היוגה.

#5 "זה דת? זה כת? זה רוחני לי מידי" בואו נעשה סדר: היוגה הינה השקפת עולם, אחרים יקראו לה פילוסופיה, שצמחה בהודו כבר לפני 5000 שנה. האוטוריטה העיקרית בהשקפה היוגית נכתבה על ידי פטנג'אלי ונקראת "היוגה סוטרה", בתוכה נתיבים פיזיים לתרגול יוגה כמו אסאנות (תנוחות) ופראניימה (תרגילי נשימה) ונתיבים אחרים המהווים מערכת של כללים אתיים והתנהגות מול הזולת ומול עצמינו (יאמה וניאמה) כמו: חמלה, יושרה, אי אלימות, שביעות רצון ועוד. ובעצם, מי מאתנו לא היה רוצה איכויות כאלה בתוכו ? אפשר להגיד שהתרגול הפיזי תומך בהתפתחות וצמיחה של המודעות העצמית. חשוב לציין שזה גם יכול להיות הפוך, אדם אינטלקטואל שרוצה להעמיק בפילוסופיה היוגית ללא התרגול הפיזי יכול לעשות זאת! אך יחד עם זאת, נתיבי התפתחות אלה בדרך היוגה משלימים זה את זה ותומכים האחד בשני, צומחים האחד מתוך השני ועל כן שמם הוא גם "ענפים". עם התמדה בתרגול ומתוך כוח הנשימה נמצא עצמנו מתרגלים את היוגה גם מחוץ למזרן: נתינה, קבלה וחמלה, הגשת עזרה לעובר אורח והודיה לכל נותן שירות, כך התרגול אט- אט ייטמע בחיינו. נקודה חשובה היא כי היוגה אינה מתנגשת עם כל דת או אמונה, ואף מאפשרת הסתכלות עם ערכים מאד דומים לערכי התורה המוכרים לנו. לאתאיסטים שבנינו- אין הכרח לאלוהים אחד או אלילים. למאמינים- ההשקפה היוגית יכולה אף לתמוך באמונה ולחזק אותה.

אסיים בהגדרה למילה פוטנציאל, והיא היכולת, הכוח או האפשרות הטמונים בדבר מה או במישהו למימוש דבר מה ולהפעלתו, אך טרם יצאו אל הפועל. ובתום כל זאת אאחל כי תצאו אל הפועל, יום יוגה שמח.

הצטרפו לרשימת התפוצה

הרשמו לקבלת עדכונים מעניינים לתיבת הדואר הנכנס שלך